Metodický list

 

Téma: 

„KVETY“

 

Milí súťažiaci, vítame vaše rozhodnutie zúčastniť sa 14. ročníka našej súťaže a rovnako, ako po iné roky, vám ponúkame niekoľko rád. Vďaka nim sa môžete vyvarovať chýb pri tvorbe súťažných prác a dosiahnuť lepší výsledok.

Dobrý exlibris má základ v dobre realizovanom návrhu, ktorý vzniká tvorivým spojení obrazovej a textovej časti. Ako postupovať pri tvorbe návrhu? Obrazovú podobu v prípade našej súťaže určuje vypísaná téma a preto hľadajte také prvky, ktoré ju charakterizujú. Textová časť je jednoznačná. Viete pre koho exlibris tvoríte /napíšete jeho meno a priezvisko/ a viete aj to, že prácu musíte označiť EXLIBRIS, EX LIBRIS alebo variantmi Z KNÍH, KNIHA, KNIŽNICA vo vašom jazyku.

Textové zložky treba umne pospájať s obrazovou časťou a spolu vytvoriť kompozíciu exlibrisu. Hľadajte výtvarné prvky, ktoré ju zreteľne znázornia a oživia. Dôležitý je výber druhu písma, má byť čitateľné, primerane veľké a vhodne umiestnené v ploche. Rozhodnite sa radšej pre plošné typy písma a jeho úlohu nepodceňujte! Dobrý exlibris je typický práve rovnocenným spojením výtvarného námetu a písma.

Textové a obrazové prvky spolu určujú formát /veľkosť/ knižnej značky. Ten nesmie presiahnuť rozmer 13 x 9 cm, ale odporúčame vám riešiť návrhy i originálne práce aj v menšom rozmere. Pre použitie v praxi je to vhodnejšie, exlibris je určený predovšetkým do knihy. Pri práci myslite na túto skutočnosť a snažte sa svoju tvorbu vtesnať do rozmeru, ktorý určil vyhlasovateľ súťaže.

Prácu začnite na rysovacom kartóne formátu A5 (21 x 15 cm). Ceruzou si naznačte uhlopriečky a určite stred plochy, okolo ktorého si nakreslite obdĺžnik maximálne prípustnej veľkosti vašej budúcej práce (13 x 9 cm). Od stredu potom rozvíjajte kompozíciu obrazovej a textovej časti. Keď ste návrh dokončili, rozhodnite sa, či bude s rámikom, alebo zostanete pri obrysoch, ktoré vám vytvorila kompozícia. Tú môžete riešiť do štvorca, obdĺžnika, kruhu, elipsy, trojuholníka i mnohouholníka.

Súťažný návrh je potrebné vypracovať tušom za použitia pera alebo štetca do takej podoby, z ktorej bude jasné, v akej grafickej technike budete návrh realizovať. Môžete voliť medzi linoleorytom, linoleorezom, drevorezom, drevorytom, papierorytom, suchou ihlou, plastikorytom či leptom. Pri tvorbe návrhov sa osvedčila Mässerova doska, ktorej vrchná plocha je tmavá a zoškriabaním krytu dostaneme výsledný obraz v bledej farbe skrytej v spodnej vrstve. Častou chybou je tvorba návrhu, ktorý nie je technicky v praxi realizovateľný. Pamätajte, že pre suchú ihlu je vhodná čiarová perokresba, pre linoleoryt, linoleorez, plastikoryt a iné podobné techniky je typické kombinovanie plôch.

Ak si návrh vytvoríte bielou farbou alebo bielym pastelom na tmavý papier, ihneď uvidíte, ktoré čiary a plochy budete rydlom alebo nožíkom odstraňovať. A neostávajte iba pri návrhu, skúste podľa neho vytvoriť matricu pre vytlačenie originálneho exlibrisu. To by mal byť konečný cieľ snaženia najmä u žiakov základných umeleckých škôl. Vytláčanie originálu pri grafickom lise je skvelým dobrodružstvom, keď zrazu uvidíte výsledok svojho snaženia.

Pre 14. ročník medzinárodnej výtvarnej súťaže EX LIBRIS HLOHOVEC sme zvolili tému "KVETY". Je to výborná príležitosť prejaviť svoju fantáziu, lebo každý z vás môže toto zadanie stvárniť jedinečným spôsobom. Kvety sú nesmierne rôznorodé. V prácach, ktoré očakávame, nepôjde o vôňu, tá sa zachytiť na papier nedá. Dajú sa však zachytiť farby a tvary. A farbami kvety priam hýria. Rovnakou pastvou pre oči sú aj tvary kvetov. Menia sa nám pred očami v priebehu jediného dňa. Iná je rastlinka v tvare púčika a iná naplno rozkvitnutá. Roztvára svoju náruč, aby privábila hmyz na opelenie. Niektoré kvety sú drobné, ledva je ich vidieť, poznáme však aj obrovské lupene i mohutné strapce visiace v súkvetiach. Pri tejto téme môžete vytvoriť aj kvety, ktoré vídate vo svojej fantázii a detských snoch.

Kvety nás obklopujú všade, rastú vedľa ciest, na lúkach, v lese i na stráňach pri vode. Rastú v črepníkoch na oknách, visia vo farebných kaskádach z balkónov, zdobia parky a niekde sa pestujú obrovské plochy na priemyselné využitie. Farebné koberce kvitnú aj vysoko v horách, kde si nájdu kúsok pôdy pre svoj život. Iné kvety potešia váš zrak v chladnejšom podnebí, odlišné sú rastliny v trópoch. Mnohé štáty majú kvety vo svojich znakoch, uctievajú si ich symboliku pri rôznych sviatkoch. Preto hľadajte aj vy kvetinové námety, typické pre vašu krajinu a priblížte nám krásy vašej flóry! Pri hľadaní nepodceňujte ani drobné kvietky, všímajte si ich typické žilkovanie, rôzny tvar, zakrivenie listov i usporiadanie okvetia. 

Nezabudnite ani na skromné rastlinky z lúk a lesa, nie každému sa páči krása vyšľachtená v skleníku. Bez kvetov si dnes nedokážeme predstaviť žiadnu oslavu, kvety dávame jubilantom a najmä tým, ktorých milujeme a máme radi. Svoj kvetinový exlibris môžete venovať práve im.

Máte v rukách tému, ktoré je nesmierne široká a možno ju spracovať mnohými spôsobmi. Ako vždy bude vašim pomocníkom kniha, ale v tomto roku sa môžete oprieť aj o živú predlohu. Ak ste dobrými pozorovateľmi prírody, bude záležať len na vašej poctivej príprave a dobrom výbere, aby vaše výsledné dielo vyrástlo do krásy. Nebojte sa rozprávať o svojich námetoch na knižné značky so svojimi rodičmi i pedagógmi, vytvorte viac kompozícií a vyberte tú najkrajšiu. Určite nájdete také spôsoby vyjadrenia súťažnej témy, ktoré prinesú radosť vám i odbornej porote pri hodnotení prác. Na vaše práce i stretnutie najlepších v Hlohovci sa veľmi tešíme. O to viac, že usporiadateľské mesto medzinárodnej výtvarnej súťaže v tvorbe knižnej značky pre deti od 6 do 15 rokov EX LIBRIS HLOHOVEC, oslávi v roku 2013 významné jubileum. Uplynie 900 rokov od prvej písomnej zmienky o Hlohovci. A vy, milí súťažiaci, uvijete svojimi kvetinovými exlibrismi nádhernú kyticu k jeho sviatku. Potešíme sa, ak niektoré z vašich knižných značiek budú venované nášmu mestu.

 

           Organizačný výbor